Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Przemysław Rezner

Przemysław Rezner

baryton

Śpiewak operowy, aktor i pedagog, ur. w 1966 r. w Łodzi. W 1991 r. ukończył studia w klasie prof. Tadeusza Kopackiego na Wydziale Wykonastwa Instrumentalnego i Wokalno- Aktorskiego, sekcja wokalno - aktorska Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 1990 do 1997 roku zatrudniony w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 1997 do chwili obecnej solista śpiewak Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 2000 roku pracuje w średnim szkolnictwie muzycznym; jest nauczycielem dyplomowanym OSM I i II st. im H. Wieniawskiego (emisja głosu i zespół wokalny) oraz ZSM im. St. Moniuszko w Łodzi (klasa śpiewu solowego).

W czasie kariery zawodowej brał udział w czterdziestu pięciu spektaklach premierowych. W w repertuarze ma ponad sześćdziesiąt partii operowych, operetkowych i musicalowych. Z teatrami odbył liczne tournée zagraniczne. Śpiewał lub śpiewa gościnnie na deskach: Opery Wrocławskiej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Krakowskiej, Opery Narodowej, Opery Poznańskiej. Na swym koncie ma również występy w prestiżowych teatrach i salach koncertowych: Gewandhaus - Lipsk, Filharmonia Berlińska, Theater an der Wien - Wiedeń, Grand Teatro Liceu - Barcelona, Teatr Festiwalowy w Salzburgu.

Współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi twórcami polskiej i europejskiej sceny muzycznej i teatralnej, takimi jak: Tadeusz Zathey, Michael Newnham, Andrzej Straszyński, Maciej Figas, Tadeusz Kozłowski, Jacek Boniecki, Yacov Bergman, Claudio Desderi, Antoni Wicherek, Tadeusz Wicherek, Maciej Niesiołowski, Tadeusz Karolak, Jose Florencio Junior, Warcisław Kunc, Tomasz Tokarczyk, Łukasz Borowicz, Wojciech Michniewski, Zbigniew Graca, Tadeusz Wojciechowski, Uwe Theimer, Jerzy Salwarowski, Mieczysław Nowakowski, Chikara Imamura, Jerzy Wołosiuk, Michał Kocimski, Krzysztof Kolberger, Jitka Stokalska, Ryszard Peryt, Stanisław Brejdygant, Bodo Igesz, Robert Skolmowski, Krzysztof Kelm, Henryk Baranowski, Detlef Heusinger, Ryszard Karczykowski, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Konina, Maciej Prus, Annette Wolf, Janusz Józefowicz, Laco Adamik, Paweł Aigner, Giorgio Madia, Michał Znaniecki, Waldemar Zawodziński, Janina Niesobska, Jacek Gąsiorowski. Prowadzi również działalność koncertową współpracując z Filharmoniami: Łódzką, Pomorską, Płocką, Lubelską, Zielonogórską. Na zaproszenie Polskiej Orkiestry Radiowej dokonał archiwalnego nagranie opery Przygoda króla Artura G. Bacewicz (2010).

Okazjonalnie występuje również w telewizji i filmie: Dom który zbudował Jonathan Swift reż. T. Junak – 1989, Cisza reż. M. Rosa – 2001.

W latach 1990 -1991 był stypendystą (w Zurichu i Monachium) znakomitego śpiewaka i pedagoda E. Haefligera. Nominowany do nagrody im. Andrzeja Hiolskiego - za najlepszą kreację męską w sezonie 2001/2002. Otrzymał również Nagrode Marszałka Województwa Łódzkiego - za pracę artystyczną w sezonie 2003/2004 i Nagrodę ZASP w 2009 r.

Od 2012 jest starszym wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim łódzkiej uczelni.