Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Tomasz Tracz

Tomasz Tracz

tenor

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2008/2009 roku był stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazie. Doskonalił swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem wybitnego tenora Kazimierza Myrlaka. W 2009 roku zadebiutował we Wrocławskiej Operze w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W latach 2010–2012 współpracował z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie występował w operetkach, musicalach oraz koncertach operetkowych. Od 2012 do 2015 związany był z Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Kreował tam między innymi postać Prześladowcy w polskiej prapremierze musicalu Korczak (nagroda – Wydarzenie Historyczne Roku 2012). W 2013 – w ramach XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego – wziął udział w światowej prapremierze opery współczesnej Poiesis Przemysława Zycha. W tym samym roku wystąpił w polskiej prapremierze opery komicznej Jacques’a Offenbacha Robinson Crusoe organizowanej przez Operę na Zamku w Szczecinie.

W grudniu 2014 brał udział w super-widowisku Zemsta nietoperza Richarda Straussa organizowanym przez Filharmonię Wałbrzyską. W 2015 roku wykonał Requiem Mozarta w kościele Św. Józefa na Kahlenbergu w Wiedniu dla Polonii w Austrii. W tym samym sezonie występował w roli Ferranda w Così fan tutte między innymi w wiedeńskim Theater Akzent, a także brał udział w Arezzo Summer Music Festival we Włoszech. W październiku 2015 roku wziął udział w przedstawieniach Strasznego dworu Stanisława Moniuszki na deskach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. W grudniu na zaproszenie Accademia Musicale Europea wystąpił w ramach festiwalu Tra cielo e terra w Rzymie, a także w super-widowisku Baron cygański Straussa wystawionym w wałbrzyskim Aqua Parku oraz Hali Stulecia we Wrocławiu.

W 2016 r. brał udział w Carmen podczas I Festiwalu Operowego w Polsce oraz na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie kreował partię Dzidziego w Hrabinie Moniuszki. W 2017 r. występował między innymi w super-widowisku Nabucco na terenie Niemiec i Polski oraz został zwycięzcą IV Bitwy Tenorów na róże w TVP 2. W 2018 r. wystąpił w przedstawieniach Il turco in Italia Gioacchina Rossiniego w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz brał udział w Karnawałowych Galach Operetkowych w Wiedniu. W tym samym roku artysta występował także w Uprowadzeniu z seraju W. A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz na zakończenie sezonu artystycznego w Operze Śląskiej w Bytomiu w La Finta Giardiniera W. A. Mozarta. W październiku wystąpił we Flisie Moniuszki w Londynie.