Opera Bałtycka

wersja dla słabowidzących

Wojciech Sokolnicki

Wojciech Sokolnicki

tenor

Studiował na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Wałbrzychu w klasie saksofonu.

Już na drugim roku studiów zadebiutował główną partią w operze L.Bernsteina „Candide” w Teatro del Giglio we włoskim mieście Lucca. Tę partię wykonał w premierowych spektaklach m.in. w Teatro Alghieri (Ravenna), Teatro Goldoni (Livorno), Teatro Verdi (Pisa) oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zdobył za nią nagrodę im. Jana Kiepury za najlepszy Debiut Roku 2010.
W 2011 zaproszono go do koncertowego wykonania partii Candide`a w Teatro Politeama Garibaldi w Palermo z towarzyszeniem Orchestra Synfonica Syciliana.

W roku 2013 wystąpił w prapremierze polskiej jako Robinson Crusoe w dziele J. Offenbacha „Robinson Crusoe”. W tym samym roku został zwycięzcą XV Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie.

W 2015 roku zadebiutował w repertuarze dramatycznym jako Canio w „Pagliacci”- R.Leoncavallo oraz Turiddu w „Cavaleria rusticana”- P.Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Jego kariera koncertowa rozpoczęła się w 2015 roku gdzie jako solista wykonujący najsłynniejsze tenorowe arie występował niemalże na wszystkie scenach filharmonii w Polsce, ale także na scenach w Chicago (USA), Toronto (Kanada), Baden-Baden (Niemcy). W 2016 r. został zaproszony do jury w Miedzynarodowym Konkursie Kameralistyki w Chang Mai (Tajlandia).

W tym samy roku zostal po raz kolejny zwycięzcą Konkursu Tenorów organizowanego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie. Oprócz scen teatrów i filharmonii występował na wielu miedzynarodowych festiwalach jako solista oraz reżyser koncertów. Jest artystą niezależnym, oprócz występów solowych działa jako producent Opera Night Group oraz współtwórca grupy Tre Voci - Tenorzy.

W swoim repertuarze posiada partie tj.:

Cavaradossi - Tosca G.Puccini,

Maurizio - Adriana Lecouvreur F.Cilea,

Herman - Pique Dame P.Tchaikovsky,

Lensky - Eugen Oniegin P.Tchaikovsky,

Alfred - Traviata G.Verdi, Macduff,

Macbeth oraz Requiem G.Verdi,

Don Jose - Carmen G.Bizet,

Stefan - Straszny dwór S.Moniuszko,

Requiem W.A.Mozart,

Magnificat J.S.Bach,

Stabat Mater A.Dvorak